Sınırların Ötesine Sorumluyuz -Youngact

Yakın zamanda sosyal medya hesaplarından Kore’ de sivil toplum alanında yaptığımız ve hedeflediğimiz çalışmaları paylaşmıştım. Çevremden gelen olumlu dönüşler, burada ekip arkadaşlarımla ortaya koyduğumuz çabaların ne kadar değerli olduğunu daha da iyi anlamamızı sağladı, bu çabalara olan inancımızı pekiştirdi. Sosyal medyada ilk tanıtım konuşmamızı paylaşsak da bu bizim ilk adımımız değildi. Neredeyse 5 yıldır gençlik ve toplum için üretip uyguladığımız projelerin arkasındaki hayal ve vizyon, küresel misyonumuzun iç dünyamızdaki başlangıcını ifade ediyor.

Türkiye, sivil toplumdaki gelişme ve değişimlerle kalkınacaktır.

Seneler öncesinde lise yıllarında el ele verip yola çıktığımız dostlarla aslında sınırların ötesinde, kapsayıcı bir sorumluluk zihniyetine sahiptik. Defalarca anlattığımız; lisede başlayıp Türkiye’ nin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz üretimleri yapan ve hayalimizdeki Türkiye’ nin inşasında aktif bir rol sahibi olan BİGENÇ Derneği’ yle devam eden hikayemiz, eninde sonunda Türkiye ‘nin sınırlarını aşmayı bekliyordu.  Çünkü bizim tek sorumluluğumuz Türkiye’ nin gençliğine deva olmak değildi, aynı zamanda daha iyi bir dünya yolunda küresel gençlik için de değer üretmeliydik. Bu vesileyle, Türk gençliği için BİGENÇ Derneği’ yle çalışmaya devam ederken, küresel bir idealist gençlik inşa etme meselemiz için Youngact markasıyla koşturmaya başladık. İlk yurtdışı adımımızı da Youngact Korea ile attık.

Sosyal medya üzerindeki paylaşımlarımızla Youngact ve Youngact Korea’ yı anlatmaya çalışsak da bir blog yazısı yazmak daha açıklayıcı olur diye düşündüm.

Youngact çeşitli sosyal, kültürel, toplumsal proje ve aktiviteler üretip uygulayarak daha sosyal, aktif, bilinçli, donanımlı, düşünen, üreten ve sorgulayan idealist bir dünya gençliği inşa etme hayaline sahip küresel bir sivil toplum ve gençlik örgütüdür. Ülke ekipleri ve şubeleriyle bulunduğu ülkelerin ulusal gençliğine ve o ülkede yaşayan uluslararası gençliğine odaklı üretimler yapması sebebiyle iki boyutlu bir çalışma prensibine sahiptir. İstanbul, Türkiye merkezli kurulan Youngact’ in ilk yurtdışı ayağı Youngact Kore’ dir. Youngact Kore de çatı kurumuyla aynı ideal ile birlikte Kore gençliği ve Kore’ de yaşayan uluslarası gençlik için çalışmalarını yürüten sivil toplum örgütüdür.

Bir yıla yakın süredir fikri altyapısını oluşturmaya çalıştığımız Youngact, nihayetinde ilk adımlarını iki aydan uzun bir zaman boyunca uğruna koşturduğumuz Youngact Korea ile ortaya koymaya başladı. Kore ekibi olarak, kurumsal planlamalarımızı tamamlamış olup tanıtım ve işbirliği çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her geçen gün ekibimizi büyüterek ilk projelerimizi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Mart ayının ortasında ilk projemizi hayata geçireceğiz.

Türk gençliğinin birer ferdi olarak tarihin omzumuza yüklediği sorumlulukların sınırlarının Türkiye ‘ yi aştığının bilincindeyiz. Dünya gençliğinin ve insanlığın bir parçası olarak dünya gençliği için dünya gençliğiyle değer üretmeye başladığımız bu yolda, onlarca ülkede binlerce derde deva olmaya geliyoruz. Bize katılmaya ne dersiniz?

Youngact Korea’ yı sosyal medya üzerinden takip edin.

Facebook | Twitter | Instagram