Workaway.info- Dünyayı Gönüllü Çalışarak Keşfet!

Geçtiğimiz yaz, içimde her zaman keşfetme arzusu uyandıran bir ülkeye, Güney Kore‘ ye yaklaşık iki aylık bir süre için gittim. İki ay yabancı bir ülkede ne yapılır, nasıl kalınır, insanın canı sıkılmaz mı bunlar yurtdışına gitmek isteyen insanlar için birer merak konusu.

 

Bu yazıda bu soruların cevabı yer alıyor.

 

İki ay boyunca yabancı bir ülkede turist olarak yaşamak, oldukça güzel,eğlenceli ancak ekonomik açıdan da bir o kadar zor bir deneyimdir.

 

Tüm bu zorluklara rağmen, hem ekonomik hem de uzun süreli bir yurtdışı deneyimi yaşamanın kolay bir yolu var: Gönüllü çalışmak!

 

Kendinize uygun bir yerde gönüllü çalışarak konaklama, gıda gibi masraflarınızı neredeyse sıfıra indirmek mümkün.

 

Peki kendinize uygun yeri nasıl bulacaksınız?

 

İşte bu noktada binlerce seçeneği size sunan Workaway.info sitesi ve benzeri internet siteleri öne çıkıyor.

 

 

Dünyada oldukça yaygın olmasına karşın ülkemizde bugün yeni yeni farkına varılan bir site Workaway. Dünya çapında 150′ den fazla ülkede 34000′ in üzerinde gönüllü çalışma ilanı ile hayal ettiğiniz ülkede bir süre yaşamak artık mümkün.

 

Geçen sene ani bir kararla gitmeye karar verdiğim Güney Kore’ de iki ay boyunca bir guest houseda  gönüllü çalışarak Kore’ yi keşfetme imkanı buldum. Çevremden birçok insana da bu konuda önerilerde bulundum.

 

Bu yazıda gönüllü çalışmayı ve bu alanda en ön plana çıkan workaway’ i anlatıyorum. Tabii helpx vb. birçok seçenek de bulunuyor.

 

Workaway.info Gibi Gönüllü Çalışma Siteleri Nasıl Çalışıyor?
Bu alandaki sitelerin görevi size uygun bir yeri bulmanız için ilanları listelemekten ibaret. Vize, pasaport, kabul vb. resmi süreçlerde bir sorumluluğu bulunmuyor. Yüzlerce ülkeden verilmiş ilanları, şartlarını, imkanlarını sunuyor ve üye olmanız dahilinde bu ilan sahibi hostlar ile irtibata geçmeniz için mesaj platformu sağlıyor. İş ilanlarını üye olmadan görüntüleyebilseniz de hostlarla iletişime geçmek için üye olmanız  gerekiyor.

 

Üyelik ücreti her sene değişse de Workaway.info’ nun 2018 yılı için yıllık ücreti aşağı yukarı 30 Euro. Aynı zamanda çift olarak da üyelik tipi mevcut.

 

Workaway.info’ da Çin’ de bulunan gönüllü çalışma ilanlarından birkaçı.

 

Kısa Süreli Turistik Geziler Yerine Neden Gönüllü Çalışma?

 

Öncelikle her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Kimisi kısa süreli gezileri daha çok tercih etse de kimisi gittiği bir yerde daha uzun süre yaşama deneyimini tercih ediyor. Farklı bir coğrafyanın kültürünü, toplumunu, toprağını, ekonomisini; kısacası tüm dinamiklerini en iyi biçimde anlamak ve deneyimlemek adına kişisel tercihim bir ülkede uzun süreli bulunmak. Bu deneyimi en efektif biçimde sunan  seçenek de gönüllü çalışmak.

 

Marina adlı workawayer’ ın yüklemiş olduğu fotoğraf

 

Günde yaklaşık 4-5 saat çalışarak para ödemeden konaklama, bazen de gıda masraflarından da kurtularak yaşama imkanını veren dünya çapında binlerce host bulunuyor. Hem gezip hem çalışarak sıkılmadan, üreterek, keşfederek dolu dolu bir deneyimi gönüllü çalışma yöntemiyle yaşamak mümkün.

 

Dünya kocaman. Onlarca ülke, o ülkenin insanları, sosyokültürel ve doğal birikimleri keşfedilmeyi bekliyor. Farklı kültür ve milletlerden dostluklar kurmak, yeni bir diyar edinmek istiyorsanız hemen planınızı yapın ve yeni bir yolculuğa çıkın. Önünüzdeki tüm seçeneklere ek olarak workaway.info ile gönüllü çalışma imkanını aklınızın bir köşesine not edin.

 

Dünya sizi bekliyor!

 

Gönüllü Çalışma Sitesi: Workaway.info

 

Daha fazla yazı için batihandizdaroglu.com’ u takipte kalın.