Bir Yaşam İnşa Et! | Hayat İsteme Sanatıdır!

Bir üniversiteli ya da bir genç olarak özgün bir yaşam kültürü oluşturmayı hedefliyoruz. Keyifli ve sistemli bir kültür içinde yaşamak hedefine önce kendi hikayemizi yazmaya başlayarak adım attık. Bize özgü değerler, amaçlar, hedefler ve ilgi alanlarını belirledikten sonra sıra bunlarla örülü hayat hikayemize giden yolda kullanacağımız kaynakları bulmaya geldi. Bu kaynaklar ya da imkânlar hayatımızın gündelik, akademik, sosyal ve profesyonel bölümlerinde yararlandığımız her bilgi, tecrübe, insan, kurum ve projeyi kapsıyor. Bu sebeple bu imkânları sadece somut ve tek özellikte değerlendirmeyin.

 

“Hayat isteme sanatıdır.” sözünü aklınıza kazıyın. Çünkü hayatta hiçbir kaynak altın tepsiyle bize sunulmuyor, istediklerimizi almanın yolu onları özgüvenle talep etmekten geçiyor.

 

Gençlerin çoğunluğunun gelişim göstermeme konusundaki en büyük bahanesi yeterli imkâna sahip olmadıkları iddiası. Türkiye’ nin Hikayesi- Eğitim Sistemi konulu son yazımda belirttiğim gibi bilginin, ilmin giderek demokratikleştiği ve bilgiye ulaşmanın daha da kolaylaştığı bir çağda gençler sadece şikâyet edemez. Dolayısıyla yeterli imkâna sahip olunmadığı iddiası 2018 yılında kulağa fazla gülünç geliyor. Yapmamız gereken haklarımızı bize sunulan bir lütuf gibi görmeyi bırakıp kararlılıkla istemek, aynı zamanda amaçlarımızın ve hayallerimizin yolunda bize katkı sağlayacağını düşündüğümüz kaynakları- ki buna FIRSAT diyoruz- istemek. Özellikle fırsatların bu noktada önemi çok büyük; zira fırsatları elde etmek için önce fırsatları görmek gerekiyor. Bu yüzden bu yazının birincil amacı özellikle çevremizdeki ve hayatımızdaki fırsatların farkına varmak.

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.

 

Fırsat  ve imkânların farkına varıp elde etmek konusunu iki başlıkta inceleyeceğim: Öğrenme-tecrübe ve Yeni bağlantılar(Network)

 

Öğrenme-Tecrübe

 

Sistemli ve başarılı bir yaşam kültürü içinde zamanın önemli bir bölümünü  öğrenerek ve tecrübe kazanarak geçirmenin önemi çok büyük. İlgi alanlarımız ve kariyer planlamamızda öğrenmeyi hedeflediğimiz, hayatımızın anını keyifli kılarken bir yandan geleceğe yatırım mahiyetinde olacak konuları bir önceki yazıda hikayemiz içinde belirledik. Bu yazıda bu bilgi ve tecrübe kaynaklarını nasıl bulacağımızın yolunu göreceğiz.

 

Öncelikle şunu iyi anlamakta fayda var: öğrenmenin tek yeri okul değil. Eğer üniversiteniz, hayatınızda öğrenme eylemini gerçekleştirdiğiniz tek yerse çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çevrimiçi kaynaklar ve kurumlara ek olarak fiziksel kurum ve eğitimlerin yüzlercesini bulabilecekken kendinizi üniversitenizle sınırlı tutmamalısınız.

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.
photo by Matthew Guay on Unsplash

 

Peki çevrimiçi ve çevrimdışı kaynak ve kurumlara nasıl ulaşacaksınız? Bu noktadan sonrasında bir örnekle devam edelim. Bu örneğimiz Ali isminde bir üniversite öğrencisi olsun.

 

Ali, İstanbul’ da bir üniversitede işletme okuyan bir öğrenci. Bir önceki yazımı okuyarak değer-amaç-hayal ve ilgi alanlarını oluşturdu 🙂 . Bu doğrultuda Ali, işletmede pazarlama alanında uzmanlaşıp profesyonel kariyerini büyük şirketlerde sürdürerek sonunda üst düzey yönetici olmak istiyor. Bu hayalde kendisini geliştirmek için dijital pazarlama ve Microsoft office programlarını öğrenmek isterken aynı zamanda kodlama, dijital tasarım ve Almanca’ yı da yan  ilgi alanları olarak öğrenmek istiyor. Ancak Ali bunları kendi okulunda öğrenemiyor. Peki Ali bu alanları öğrenmek için ne yapmalı?

 

Çevrimiçi Kaynaklar= Eğitim siteleri ve bloglar

 

Çevrimiçi kaynak siteleri bu konuda Ali için birer velinimet. Çok cüz’i ücretlerle; hatta tamamen ücretsiz olarak saydığımız tüm konuları öğrenebilir. İhtiyacı olan bir telefon,tablet ya da bilgisayar ve internet bağlantısı.

 

Ali bunları sağladıktan sonra aşağıdaki çevrimiçi eğitim sitelerine girerek veya YouTube’ u kullanarak pazarlama, Microsoft Office, kodlama,dijital tasarım konuları ve daha binlerce alanda ücretli ya da ücretsiz kurs ve dersler bulabilir.

 

 

İngilizce’ yi hiç bilmiyorsa bu Ali arkadaşımız YouTube’dan Video Eğitim kanalını; Vakademi, Vidobu gibi türkçe eğitim sitelerini kullanabilir.

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.
photo by Campaign Creators on Unsplash

 

Elbette Ali’ nin pazarlama alanında uzmanlaşması için ders videoları izlemesi yetmez. Sektör ve akademik alanla alakalı bilgi ve ilgisini arttıracak Pazarlama alanında blog ve haber sitelerini takip etmesi çok faydalı olacaktır. Bu blog ve siteleri bulmak için arama motorunu kullanması yetecektir. Bu bloglarda mail bültenlerine abone olarak posta kutusunda çeşitli alanlarda bloglardan yazıları biriktirip okuyabilir.

 

Çevrimdışı Kaynaklar- Seminer, Atölye, Çalıştay, etkinlikler

 

Bilgi giderek dijitalleşse de fiziksel tecrübe etmenin önemi de hiç azalmıyor. Bugün binlerce alanda etkinlik, seminer, çalıştay vb. etkinlikler gerçekleştiriliyor. Ali’ nin bu noktada yapması gereken aşağıdaki etkinlik duyuru site ve uygulamalarını kullanması:

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.

 

Ali, Bunlar ve benzeri site ve uygulamaların daha fazlasını arama motorunu kullanarak da bulabilir. Bu etkinliklere katılarak pazarlama, kodlama ,office programları ve dil konusunda fiziksel bir pratik ve tecrübe de kazanabilir.
Çevrimdışı seminer, atölye vb. etkinliklerin  Ali için diğer bir getirisi de yeni bağlantılar edinme fırsatı sunması.

 

Yeni Bağlantılar
Ali, yukarıda belirttiğim site ve uygulamalardan bulduğu etkinlikler ve sektörel fuar ve çalıştaylarda ilgi alanlarında çalışan yeni insanlarla tanışma imkânı bulacaktır. Bu sayede belki de staj fırsatı bile yakalayabilecektir.

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.
photo by Artem Bali on Unsplash

 

Yaşamınızı ve zamanınızı dolu dolu geçirirken keşfetmek, öğrenmek ve üretmek için bu fırsatları kullanmalısınız. Çünkü keyifli, sistemli ve size özgün bir yaşam kültürünün bu fırsatları kullanmayı gerektirir.

 

Ali farkına vardı ki çevresinde ulaşabileceği sınırsız sayıda fırsat var. Onun ve SİZİN yapmanız gereken bu fırsatların farkına varmak ve onları özgüvenle ve kararlılıkla talep etmek.

 

Hayat fırsatları talep etmekten ibaret!

 

Gençlerin özgün bir yaşam kültürü oluşturması ve başarıyı yakalaması için çevresindeki imkan ve fırsatları görmesi şart.
batihandizdaroglu.com