2018’in En Değerli Küresel Markaları

Interbrand, her yıl olduğu gibi bu yıl da markalara dair değerleme ve içgörü çalışmalarını “2018 Best Global Brands” raporuyla yayımladı. Marka değerlerini belirlerken birçok farklı kriteri göz önünde bulunduran kuruluşun şu 3 temel başlıkta değerleme yaptığını söyleyebiliriz:

 

  • Markanın/şirketin finansal performansı
  • Markanın satın alma kararlarında oynadığı rol
  • Markanın rekabetçi gücü ve sadık müşteri kitlesi yoluyla sürdürülebilir bir büyüme yakalayıp yakalayamadığı

 

Interbrand’ in 19. yıllık raporunda bazı markalar koltuklarını korurken geçmişte yer alan bazı markalar bu sene listede yer almadı, bazıları da listeye iddiali girdi. Bazı sektörlerde bulunan markalarda ciddi yükselişler görüldü. Bazı sektördeki markalar marka gücünü koruyamadı. En Değerli Küresel Markalar raporunda bu sene müşteri odaklılık, pozitif fayda, lüks markaların yükselişi ve abonelik modelinin başarısı öne çıkan başlıklar oldu.

 

 

İşte Interbrand 2018 En İyi Küresel Markalar raporundan öne çıkan diğer başlıklar:

 

  • Listedeki 100 markanın 28′ i marka değeri büyüme oranlarında çift haneli performans gösterirken Apple ve Google, 6 senedir olduğu gibi bu sene de sırasıyla %16  ve %10 luk marka değeri büyümeleriyle en değerli iki marka olarak yerlerini koruyor. Büyüme oranıyla rapora damga vuran marka ise beklendiği gibi Amazon. Şirket, son yıllarda gösterdiği başarısını marka değeri ve gücün açısından da ortaya koydu ve tam %56′ lık büyümeyle hem 100 milyar dolarlık değere ulaşan hem de 2018 listesinin 3. markası oldu.

 

  • En yüksek büyüme oranlarında Amazon’ u takip eden markalar ise  %45 ile Netflix  , %30 ile Gucci, %23 ile Salesforce, yine %23 ile Louis Vuitton oldu

 

  • En Değerli 100 Küresel markanın yarısından çoğu otomotiv, teknoloji, finansal servis, dayanıksız tüketim malları ve lüks tüketim malları olurken, yukarıda bahsettiğim gibi lüks tüketim en hızlı büyüyen sektör oldu.

 

Tüm rapora ulaşmak  için tıklayın.

 

batihandizdaroglu.com