10 Maddede Marka Gücü İnşa Etmek

Geçtiğimiz yazılardan birinde Interbrand’ in en iyi küresel markalar raporu üzerine yazmıştım. Bu rapor, yalnızca en iyi küresel markalar listesini içinde barındırmıyor; bu markaların neden dünyanın en değerli markaları olduğunu zengin içgörü ve verilerle ortaya koyuyor. Bu sebeple küçük ya da büyük her markanın değerini yükseltmesi için de önem teşkil ediyor. Interbrand’ in bu raporunda küresel markaların yüksek değerlerinin üç temel sebebinden biri bu markaların sahip olduğu ” marka gücü “.

 

Interbrand , bir markanın gücünün 10 temel etkene bağlı olduğunu ve bu temel marka gücü bileşenlerinin de “sürdürülebilir büyüme ve markanın sistematik yönetimi için anahtar rol oynadığını” raporunda belirtiyor.

 

Bu yazıyı yazan ben de okuyan sizler de ileride bir markanın kurucusu, etkileyicisi ya da sahibi olan şirketin bir parçası olacağız, belki de çoktan öyleyiz. Bu sebeple sürdürülebilir büyüme gösteren değerli bir markayı inşa ederken marka gücünü ve temel bileşenlerini anlamakta fayda var.

 

Peki “marka gücünün” 10 temel faktörü nedir? 10 Maddede Marka gücü nasıl inşa edilir? Hep beraber bu 10 faktörü anlamaya çalışalım.

 

1.Açıklık
Markanın değerleri, misyon ve vizyonu, hedef kitlesi, pazarda konumlanması ve sunduğu ürün ve hizmet konusunda net ve tutarlı olmasıdır.

 

2. Bağlılık
Çalışanların ve yöneticilerin; kısacası her ekip üyesinin markaya ve hikayesine inanmış, adanmış ve bağlı olmasıdır. Şüphesiz üretim ekibin kendisini adayıp güçlü bir inançla bağlı olmadığı marka tüketici tarafından bir bağlılık inşa edemez.

 

en iyi markaların sırrı, marka gücüne sahip olmalarıdır. marka gücünün 10 bileşenini öğrenmek iyi bir marka yaratmanın sırrıdır.

 

3. Yönetim
Markanın; serüveninde etkili ve çevik biçimde hareket etmesi ve faaliyet göstermesi için ekibin gerekli kabiliyete sahip olmasıdır.

 

4. Cevap Verebilirlik
Markanın hızla değişen ve gelişen dünya ve pazarların ihtiyaçlarına aynı hızda karşılık verecek stratejileri üreten bir kurumsal manevra kabiliyetidir.

 

5. Özgünlük
Kuşkusuz her markanın bir hikayesi, değerleri ve var olma amacı vardır. Rekabetçi pazarlarda farklılaşa ve öne çıkmanın yolu işte bu hikayede, amaç ve değerlerde sahip olması gereken özgünlükte yatmaktadır.

 

en iyi markaların sırrı, marka gücüne sahip olmalarıdır. marka gücünün 10 bileşenini öğrenmek iyi bir marka yaratmanın sırrıdır.
Sloganı “think different” olan bir şirketin özgünlük dendiğinde akla gelmesi herhalde kaçınılmaz. Dünyanın en değerli markası olan Apple müşteriyle her temas noktasında rakipleriden farklı bir konumda bulunuyor.

 

6.Uyumluluk
Markanın hedef kitlesinin ihtiyaçları istekleri ve motivasyonları ile paralel ve  ahenk içinde olmasıdır.

 

7. Farklılaşma
Yukarıda açıkladığım özgünlük maddesinde olduğu gibi markanın hitap ettiği müşteri kitlesinin zihninde sunduğu ürün-hizmet, ortaya koyduğu kültür, değerleri, marka imajı ve kişiliğiyle rakiplerinden farklı bir konumlanma edinmesidir.

 

8.Tutarlılık
Markanın gelişmesi ve yayılmasına rağmen tüm zamanlarda müşterilerine vaat ettiği hizmet ve ürün kalitesini koruyacak tutarlılıkta olmasıdır.

 

en iyi markaların sırrı, marka gücüne sahip olmalarıdır. marka gücünün 10 bileşenini öğrenmek iyi bir marka yaratmanın sırrıdır.
Marka’ da tutarlılık dediğimizde akla ilk gelen markalardan birisi de Amazon. Neredeyse girdiği hiçbir sektörde başarısız olmayan şirket, bu gücünü müşterilerine sunduğu değerlerde tutarlılığından aldığını söyleyebiliriz.
9.Hazır Bulunma
Markanın, hitap ettiği kitle ve bu kitlenin etkileşimde bulunduğu toplumun gündeminde olabildiğince kalıcı biçimde yer etmesidir.

 

10. Aktif Bağlılık
Müşterilerinin markayı bütüncül olarak ne kavrayabilmesi, marka ile aktif etkileşimde bulunması ve farklı ölçülerde
kendisini markayla tanımlamasıdır.

 

en iyi markaların sırrı, marka gücüne sahip olmalarıdır. marka gücünün 10 bileşenini öğrenmek iyi bir marka yaratmanın sırrıdır.