Warren Buffett’ in Üretkenlik ve Başarı Formülü: 25/5

80 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginler listesinin müdavimi olan Amerikalı yatırımcı, hayırsever ve iş adamı olan Warren Buffett ‘ı birçoğumuz tanımakta. Her fırsatta yaşam tarzı, iş hayatındaki adımları, başarıya giden yolda uyguladığı metodlar ve verdiği tavsiyelerle dünya çapında binlerce insanın hayranlığını kazanmış ve bu binlerce insan tarafından örnek alınan bir insan Buffett. Bugün 87 yaşında olan bu iş dünyasının gurusu, hala çok çalışmaya ve üretmeye devam etmekte.
“Warren Buffett Başarısı” hakkında onlarca yazı okuduk, başarısının arkasındaki nedenleri anlamaya çalıştık. Şüphesiz, bu bilge adamdan öğrenilecek hala yüzlerce bilgi, yöntem ve bakış açısı var.
Warren Buffett’ ın yanında 10 yıl boyunca kişisel pilot olarak çalışan Mike Flint, Buffett’ tan öğrendiği çok önemli bir metot olduğunu belirtiyor. Flint’ in belirttiğine göre Buffet, uçaktayken öncelik ve hedeflerinden bahsetmektedir. Bir konuşma sırasında Buffett, Flint’ ten yaşamında veya gelecek beş yılda gerçekleştirmek istediği 25 hedefin listesini hazırlamasını ister.  Flint, 25 hedefini bir anda listeleyemeyeceği için Buffett’ tan zaman ister. Bir süre sonra hazırladığı en önemli 25 hedef listesiyle Buffett’ ın yanına geldiğinde bu sefer Buffett bu sefer Flint’ e öncelikli olan 5 hedefini yuvarlak içine almasını söyler. Tüm hedeflerinin çok önemli olduğunu düşünen Flint, seçim yapmak için Buffett’ tan yine süre ister ve bu adımı da uyguladıktan sonra tekrar Buffett’ ın yanına gelir.  Flint, şimdi iki listeye sahiptir: en önemli ve öncelikli 5 hedefin listesi ve geriye kalan 20 hedefin listesi.
Buffett, Flint’ in bu adımları uyguladığını gördükten sonra bu sefer ona bir soru yöneltir: ” Hedeflerine ulaşırken nasıl bir yöntem izleyeceksin? “
Flint bu soruya kendinden emin bir şekilde ” İlk 5 hedefim, yöntemimin merkezinde olacak, kalan 20 hedefi de aralıklarla yerine getirmeye çalışacağım.”
Buffett, tam bu noktada Flint’e yanlış bir yol çizdiğini söyler ve kendi üretkenlik yöntemini;  “25/5” formülünü açıklar.

Warren Buffett ‘ in 25/5 Formülü

” Yapman gereken, en önemli olan 5 hedefin için uğraşmak, kalan 20 şeye dikkatini ayırmamak. Bu beş hedefine ulaşmadan kalan 20 hedefe yönelme. ” 

Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images
Warren Buffett’ ın üretkenlik ve planlama konusundaki bu yöntemini henüz uygulamamış olanlar için formülün özeti mahiyetinde 3 adımlık bir yol çizelim.
1-) 25 maddelik bir hedef listesi oluştur.
2-) En önemli beş hedefi işaretle.
3-) Beş hedefine ulaşmadan kalan yirmilik listeye yönelme.

Kişisel üretkenliği artırmak adına onlarca farklı yöntem uygulayıp birçok farklı plan çiziyoruz. Üretken olmaya çalışırken yapılması gerekenler ve hedefler listemiz dolup taştığında karşılaştığımız karmaşa, çoğu hedefimize ulaşma yolunda başarısız olmamıza sebep olabiliyor. Bu yüzden Warren Buffet’ ın yaklaşım ve yöntemi, önceliklendirme sayesinde asıl hedeflerimizde etkin ve verimli bir başarının yolunu açabilir.

Üretkenliğe giden yol, yanılgılarla ve zorluklarla dolu bir yol. Kişisel planlamanızı yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken 5 detayı öğrenmek için bu yazımı da okuyabilirsiniz.