Kalabalık Değil, Çeşitlilik: Networkünüzü Zenginleştirin!

İnsanların birçoğu daha fazla insan tanımayı network olarak tanımlamakta yeterli görebiliyor. Ancak, network, yalnızca tanınan insan sayısından ibaret değildir. Ne kadar insan tanıdığınızdan öte ne kadar farklı çeşitte ve alanda insan  tanıdığınız, etkin bir network’ e sahip olduğunuzu belirler.
Network konusundaki bu yanlış bakış açısından dolayı insanların birçoğunun bağlantıları yine kendileri gibi düşünen, onlar gibi ilgi ve yetkinlik alanına sahip, onlar gibi davranan insanlardan oluşuyor. Sadece profesyonel hayatta değil günlük yaşamımızda, dostluklarımızda farklı insanları tanımak gerekli. Bağlantılarımızdaki farklılık; renklilik ve zenginlik demektir. Daha farklı düşünceler, daha farklı fikirler, daha farklı alanlar; daha zengin sonuç ve katkıları doğuracaktır.
Networkünüzü neden “zenginleştirmeniz” gerektiğini açıkladıktan sonra bunu nasıl yapabileceğimize geçelim. İşte bağlantılarımızı zenginleştirmenin 3 yolu!
Sizin Dahil Olmadığınız Organizasyonlarda Bulunan İnsanlarla Tanışın!
Bağlantılarımızın zenginliğini sağlamanın ilk yolu farklı kurum, organizasyon ve çalışma alanlarındaki insanlarla tanışmak. Farklı kurum ve alanlardaki insanlarla tanışarak içinde bulunmadığınız alanlarda bakış açısı, çalışma, çözüm üretme ve işbirliği yapma imkânı elde edebilirsiniz.
Gönüllü STK Çalışmalarına Katılın!
Sivil Toplum Kuruluşları, insan çeşitliliğinin en yüksek olduğu oluşumların başında gelir. Toplumsal faydaya katkıda bulunabileceğiniz gibi farklı sektörlerde insanlarla tanışıp dostluklar kurabileceğiniz sivil toplum kuruluşları, networkünüzü zenginleştirmenin diğer bir kanalıdır.
Yalnızca büyük çaplı değil, küçük çaplı etkinliklere de katılın!
Her birimiz zirve, çalıştay, konferans gibi çok sayıda insanın katıldığı organizasyonlara katılmanın yeni insanlarla tanışmak için ne kadar iyi birer fırsat olduğunu bilir. Ancak daha spesifik konularda ve ilgi alanlarındaki yerel bazdaki etkinliklere katılmak, umulanın ötesinde bambaşka insanlarla tanışmanın kapısını açabilir. Hiç beklenmeyen anda kazanılacak dostluklar, networkünüzü zenginleştirmek için güzel bir yöntem olacaktır.