Televizyon’da İzlenebilecek En Yararlı 10 Program

Televizyon, uzun yıllar boyunca Türkiye ve Dünya toplumunun yaşamının önemli bir parçası, bir gerçeği oldu. Son yirmi yılda ortaya konulan teknolojik gelişmeler beraberinde en yeni ve kullanışlı ürünlerin öncekilerinin yerine geçmesini de  getirdi. Bu kapsamda televizyonun toplumumuzun yaşamındaki o kocaman yerinin önemli bir kısmını bilgisayar ve akıllı cihazlar aldı. Genç kuşağın hayatında yok denecek kadar az yer kaplayan televizyon, hala daha önceki kuşakların hayatında önemli bir yer tutuyor.
Televizyon, hiç kuşkusuz birtakım zararlar barındırıyor. Bu konuda binlerce çalışma yapılmış durumda. Zararlarının ötesinde televizyonda insanın işine yarar hiçbir bilginin aktarılmadığı düşüncesi de klişeleşmiş bir eleştiri. Ancak, zararlarıyla beraber televizyon tıpkı internet, bilgisayar gibi doğru kullanıldığı müddetçe yararlanılabilecek bir aygıt. Diğer bir husus, bilgisayarın hali hazırda televizyonun tüm imkan ve bilgilerini insanlara sunuyor olduğu gerçeği. Bu gerçeği kabul etmekle birlikte televizyonun tamamen işe yaramaz olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Bilgiye, birikime, farklı düşünce ve bakış açılarına ulaşabildiğiniz sürece her alternatif bu kapsamda yararlı olarak değerlendirilebilir.
Yazıyı çok uzatmadan, asıl anlatmak istediğime geçeyim: “Televizyonda işe yarar hiçbir şey yok” düşüncesinin ötesinde hepimizin yararlanabileceği güzel, yararlı, eğlenceli ve tatmin edici televizyon programları var.  İşte bu programlardan bazıları:
Başka Bir Dünya Mümkün- Cem Seymen 
Cem Seymen, günümüz Türk Televizyonculuğu’ nun önemli ve etkili isimlerinden biri. “Bir hayalim var” diyerek yolculuğa çıkan Seymen, bu hayal ve vizyonunu daha iyi bir dünya olabileceği anlatırken de referans alıyor. Daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir çevre, daha iyi bir dünya olabileceğine inanıyor ve izleyicisine de buna inanmaya ve bu hayal için çabalamaya çağırıyor.  Her bir program yaklaşık 45 dakika sürüyor.
 
 
Para Dedektifi-Cem Seymen 
Cem Seymen’ in bir diğer programı olan Para Dedektifi’ nde  Türkiye’ nin çeşitli sektörleri, dinamikleri ve gelişmeleri ele alınıyor. Her bir program yaklaşık 45 dakika sürüyor.
 
 
 
Fark Yaratanlar- Cüneyt Özdemir
 
Cüneyt Özdemir’ in sunduğu Fark Yaratanlar, adından da anlaşılabileceği üzerine çevresinde, insanların hayatında fark yaratanların hikayelerine odaklanan bir program. Türkiye’ nin farklı bölgelerindeki başarı ve farklılık hikayelerine uzanan programın bir bölümü yaklaşık 20 dakika sürüyor.
Dünyanın 1001 Hali- Emin Çapa
 
Programın kendi tanımıyla izleyicilerin öğrenme açlığını bastıran Dünyanın 1001 Hali’ nde yeni teknolojiler, kaybolan eski bilgiler, uzak yıldızlardan yakın kentlere kadar bilmeye değer her haber ekrana taşınıyor. Bir programın uzunluğu 30-40 dakika arasında değişiyor.
 
 
Dijital Sanayi- Emin Çapa
 
Emin Çapa, Dijital Sanayi programında Endüstri 4.0, inovasyon, teknoloji ve gelecek konularını işlediği programıyla izleyicilerini “gelecekle tanıştırıyor.” Program yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 
 
 
Gündem Özel- Deniz Bayramoğlu
 
Türkiye ve dünya gündemindeki en sıcak gelişmeler, konular, olgular ve meselelerin masaya yatırıldığı Gündem Özel programı, çeşitli ve geniş konuk kadrosuyla her program farklı bir konuyu bütünlemesine ele alıyor. Bir bölümün 3 saate yakın bir uzunlukta olması seyir imkanını zorlaştırsa da 3 saatinizi bu programa ayırmak izleyiciye hiçbir şey kaybettirmeyecektir.
 
 
 
Zaman Yolcusu- Keşifler- Ahmet Yeşiltepe
 
Türk dünyasının az bilinen arkeolojik ve tarihi keşiflerini izleyicilerle buluşturan belgesel programı Zaman Yolculuğu- Keşifler programı yaklaşık yarım saat sürüyor.
 
 
 
Tekno Hayat-Sultan Arınır
 
Geleceğe yön veren fikirleri, icatları, tasarımları mercek altına alan Tekno Hayat, haftanın en iyi icadı, oyunu ve tüyosu gibi başlıklarla teknoloji meraklılarına ilham veriyor. Programın bir bölümü yalnızca 5-6 dakika sürüyor.
 
 
 
Bildiğiniz Gibi Değil- Hasan Bülent Kahraman
 
Akademisyen, eleştirmen ve kürator Hasan Bülent Kahraman’ ın sunduğu Bildiğiniz Gibi Değil programında sanat ve kültürün her alanında konuklarla beraber kavram, sorun ve konular ele alınıyor. Programın bir bölümü yaklaşık 25 dakika uzunluğunda.
 
 
 
Arka Koltuk- Berfu Güven
 
Berfu Güven’ in sunduğu Arka Koltuk, her programda Türkiye iş dünyasının önemli yöneticilerinden birini konuk ediyor. Programa ait otomobilin arka koltuğuna konuk olan yöneticilerle birlikte iş dünyasını ele alınıyor, yöneticilerin bir iş gününü nasıl geçirdikleri ekrana yansıtılıyor. Programın bir bölümü yaklaşık 35 dakika sürüyor.
Daha fazla yazı için batihandizdaroglu.com’ u takipte kalın…