Kore Modern Tarih Müzesi ( National Museum of Korean Contemporary History)

Kore’ de sanat ve tarih gezilerine devam ederken bu yazıda Seul’ un diplomatik ve tarihi  merkezi Gwanghamun Meydanı’ nda  bulunan Kore Modern Tarih Müzesi’ nden kareler paylaşacağım.

Sejong Anıtı’nın tam karşısında ve Amerikan Konsolosluğu’nun bitişiğinde bulunan bu birkaç katlık müze, adından da anlaşacağı gibi Kore’ nin modern tarihini ; diğer bir deyişle 1945 yılından günümüze kadar olan tarihini doküman, resim, müzik, film, eserler ve kalıntılarla ziyaretçilere sunan başarılı bir müze. Kore Savaşı’ ndan 2003 Dünya Kupası’ na;  1980′ lerde ülkenin yaşadığı antidemokratik olaylar ve darbeden son otuz yılda kat ettiği planlı ve azimli gelişime; 60′ lı yılların Kore’ sindeki sanat anlayışı ve müzik eserlerinden, günümüzde oldukça popüler Kore dizi ve film endüstrisine kadar  çok geniş ve zengin bir hazineyi ziyaretçilerin ilgisine sunan bu Kore Modern Tarih Müzesi’ nden karelere göz atalım.

 

Kore Savaşı’ nda kahramanca ve fedakarca savaşan Türk askerlerimizle ilgili eşyalar, belgeler ve kitaplar. Bu kadar anlamlı ve tarih yüklü eşyaları bir başka ülkenin müzesinde görmek mutlu eden bir deneyim.

 

Kore’nin ürettiği ilk petrol çıkarma tankeri

 

 

Kore’nin demografik yapısını belirten göstergeler.

 

 

 

 

1980lerin Kore müziğine ait plaklar.

 

 

 

 

Kore Cumhuriyeti devlet başkanları

 

 

 

2000′ li yılların Kore’sinden müzik albümleri.

 

Korenin en popüler filmlerinden My Sassy Girl’ ün bir afişi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kore Savaşı’ nın cephedeki çatışması gösteren maket.

 

 

 

İlk yerli üretim ev aletleri

 

 

 

Kore’ nin gelişimini gösteren grafikler. Yüksek ivmeler göze çarpıyor.

 

 

Daha fazla yazı için batihandizdaroglu.com’ u takipte kalın…