Girişimcilik ve Çocuk Olmak

 

Çocukluk, bireyin en iyimser olduğu ve kolay umutsuzluğa kapılmadığı süreçtir. Her insan çocukluk döneminde yalnızca mutlu olmaya odaklanan bir zihne sahiptir. Yetişkinlik dönemindeki sorumluluk ve zorlukların henüz uğramadığı, yalnızca oyun ve etkinliklerle geçirilen bu dönemde bireyin temel aldığı bir yaklaşım vardır ki, yaşamının ilerleyen dönemlerinde bu yaklaşımı kaybetmemesi iş hayatında ve görevlerinde başarı olma sürecine büyük katkı sağlayabilmektedir.

Çocuklar, bir oyun oynarken veya herhangi bir eşya ile uğraşırken karşılaştıkları zorluklar karşısında kolayca pes etmezler. Bir oyunda istediği hamleyi yapamadığında kenara çekilmek yerine defalarca başarısız olsalar da başarılı olana kadar sürekli denerler. Bu sayede çocuklar aslında çok etkili bir yaklaşım sergilerler; kolayca pes etme, başarana kadar sürekli dene. Sonuç odaklı bu bakış açısı başarıyı muhakkak getirmektedir.

 

Dünya genelinde birçok ülkede kişisel gelişim için ve şirketlerin çalışanlarını geliştirmesi adına düzenlenen Marshmallow Challenge adında bir yarışma vardır. Her yaş grubundan insanın kendi aralarında kolaylıkla yapabildiği bu yarışmanın malzemeleri 20 adet çubuk spagetti, bir marhsmallow, 90 cm ip ve 90 cm banttan ibarettir. 4 veya 5 kişilik gruplar 18 dakika içerisinde hiçbir yerden desteklenmeden kendi başına duran bir kule inşa etmeye çalışırlar. En sağlam kuleyi yapan grup, yarışmanın galibi olur. Yarışma yalnızca galibi belirlememekte,  psikolojik ve sosyolojik çıkarımlar da ifade etmektedir. Yarışma sonuçları, mühendislerin ve özellikle çocukların üst düzey yöneticilerden daha başarılı olduğunu göstermektedir. Çünkü yöneticiler ve şirket çalışanları, on sekiz dakikalık zamanın büyük bölümünü planlamaya ayırmakta, çocuklar ise ilk dakikadan itibaren kuleyi inşa etmeye girişmektedir. Birçok başarısız inşa girişiminin ardından çocuklar kuleyi başarıyla inşa ederken yöneticiler ise uzun bir planlamanın test edilip eksiklerinin giderilmesi için çok az bir süre ayırdıkları için kule inşasında başarısız olmaktadırlar. Yarışmanın önermesi çok açıktır: uzun bir süre teori oluşturmak yerine kısa sürede kurduğun teoriyi erkenden ve sürekli test ederek sonuca ulaş.

Girişimcilik de tam bu noktada çocuk olmak gibidir. Girişimci, haddinden fazla vakit ayırmadan temel düzeyde oluşturduğu iş modelini pazarda birçok defa test ederek modelin mükemmel işleyen haline ulaşabilir. Uzun bir planlama süreci, yalnızca teoriyi kusursuz hale getirse de kusursuz teori, pazarda başarısız olabilir. Bir ürün veya hizmetin hedef müşteri kitlesince benimsenmesi için ürün veya hizmetin pazarda sürekli test edilerek eksiklerinin giderilmesi gerekmektedir. “ Geç olmadan ve küçük çapta başarısız olmak için erken ve sürekli dene” anlayışı Marshmallow Challenge’ da çocukların sergilediği yaklaşımdan farklı değildir. Girişimler, ancak bu sayede sonuç odaklı ve başarılı bir süreç izleyebilirler.

Girişimci ve çocuk ruhunuzu kaybetmemeniz dileğiyle..

Kaynakça:

www.marshmallowchallange.com