Bir Proje’ nin Ardından- Misyon ve Aksiyon Yolculuğu

Geçtiğimiz Şubat ayı, sıralarında sayısız ve ölçüsüz bilgi, deneyim, hayal ve dost edindiğimiz Ayverdi’ de liseli arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz bir projenin ikinci adımına şahitlik etti. Misyon ve Aksiyon Yolculuğu’ nun seminer adımından sonra gelen atölye çalışmalarını 26-27 Şubat’ ta Ayverdi’ de hayata geçirdik.

“Türkiye Nasıl gelişir?” sorusuna cevap arayan binlerce insandan birkaç kişi olarak bir yola çıktık, çıktığımız yolu da gençlik için inşa ettik. Bu yoldaki yolculuğumuza da Misyon ve Aksiyon Yolculuğu adını verdik. Bu yola beraber çıktığımız arkadaşlarımızın Türkiye’ nin gençliğinin birer fertleri olarak kendi hayatlarında üretmelerini, bu üretme eylemini bireysel, toplumsal, ülkesel ve küresel bir ideal ve vizyon çerçevesinde gerçekleştirmelerini sağlamak için yoğun bir çalışma icra ettik.

Bu yolculuk, gençlerin mesele, dert ve hayal sahibi olup bu hayalleri için fikirler üretme, fikirlerini projeye dökme, projeleri uygulama ve tüm bu süreçleri bir takım olarak birlikte başarma hazzını yaşamalarını amaçladı. İki adımdan oluşan projede ilk olarak yaptığımız seminerde arkadaşlarımıza 8 duraklık bir yol çizip, bu yolda her durağı tek tek anlatmaya çalıştık. Sıra atölye çalışmalarına geldiğinde hep birlikte kendimizi, adımlarımızı, hayatımızı anlamlandırmak için benliğimize doğru yöneldik.  Hayatımızda bizleri nelerin motive edip, nelerin demotive ettiğini anlamaya çalıştık. Misyonu ve hayalleri olan birer genç olarak erdemlerle donatılmış bir duruşu nasıl sergilememiz gerektiğini, tüm yaşamımızda çözüm olmak ve fayda üretmek için empati yapmayı ve empati yapmanın etkili bir yolunu gösterdik.  Başarının ve değer üretmenin tek başına mümkün olmadığını, bilakis aynı hayale inanmış bir takımla olabileceğini, korkunun yerine cesaret sahibi olmanın yadsınamaz gücünü kavradık. Marshmallow Challenge etkinliğiyle de 15 dakika gibi kısa bir sürede takımca bir yapı inşa etmeyi denedik.

Atölye çalışması sonucunda kısa sürede hem keyif alıp hem de üretmeye gayret ettik. Kalan hayatımız boyunca da keyif alarak üretmeyi kendimize hedef edindik.

 

“Türkiye Nasıl Gelişir?” sorusuna en doğru cevabı gençlik verebilir. Meselesi, idealleri ve hayalleri olan, sahip olduğu misyon ve vizyonla erdemli bir duruş sergileyecek çalışkan, işini iyi yapan ve kaliteli bir nesil bu ülkeyi bulunduğu yerden daha iyi bir konuma taşıyacaktır. Misyon ve Aksiyon Yolculuğu bu gençliğin yolculuğudur.
Proje’ nin ilk ayağı olan seminerin içeriğine bu yazıda ulaşabilirsiniz.

 

Program’ dan Kareler

 

Daha fazla yazı için batihandizdaroglu.com’ u takipte kalın.