Yeni Yönler ve Büyük Adımlar | 2019’a Veda

Bugün bitmeden yapmam gereken bir şeyi hatırladım ve işlerimi ve yazmam gereken raporları bir kenara ittim. Bir yıl önce, yani 2018 bitip 2019′ a geçerken ani bir kararla bir yılın değerlendirmesi üzerine bir yazı kaleme almıştım. O yazıda geride kalan 2018 yılının kısa bir özetini ve 2019′ a dair umutlarımı paylaşmıştım. O yazıyı yazarken bundan sonra her yılın sonunda bir özet ve gelecek planına dair kısa bir yazı yazıp paylaşma kararı almıştım. 2020′ ye henüz birkaç saat varken aklıma gelen bu kararım üzerine, yine blogumu açtım ve şu an bu yazıyı kaleme alıyorum.

Önceki yılın yazısını yazarken Kore’deydim. Kore’de, eğitimimi devam ettirirken bir yandan da büyük hayaller kurmuş, bu hayaller üzerine planlarımı yapıyordum. Yazımı sona erdirdiğim cümlelerimde soluk soluğa geçecek 2019’a dair ipuçları da vermişim:

” Bambaşka bir ülkede, hiç bilmediğim memlekette yeni başlangıçlar için kollarımı sıvadım, bildiklerimle yeni bilgi ve yetenekler öğrenmek, yeni insanlar tanımak ve farklı insanlara dokunmak için yarım senemi geçirdim. Herkesin kalkışamayacağı hedefleri başarmak için bu yola girdim. Sevinç, hüzün, umut, hayal kırıklıkları, kolaylıklar ve zorluklarla 2018 biterken hikayeme burada devam ediyorum. Bir dahaki yıl bitene kadar yüreğim ve aklımdaki hedeflerin tamamına erişmiş olmak için sayılı günlerin kaldığı 2019′ a daha güçlü, daha umutlu ve daha azimli başlayacağım. “

O dönem sahip olduğum ve yazıda bahsettiğim ” yüreğim ve aklımdaki hedeflerin” tamamına ulaştım diyebilirim. Elbette, hedef ve hayallerimin her birine ulaştıkça çıtayı daha da yükseğe koydum ve bu sefer daha yüksekler için çalışmaya başladım. Hiçbir zaman bitmeyecek hedeflerin peşinde koşmaya devam ediyorum.

Sadece 23 yıldan ibaret olan hayatımda geçirdiğim her yıl benim için aynı kıymette olsa da bazı yıllarda hayatımdaki değişimin ivmesi bambaşka bir boyutta oldu. Ama 2019, en fazla insanla tanıştım, en fazla yer gördüğüm, en büyük farklılıkları tecrübe edip öğrendiğim yıl oldu. 2019′ a girerken Kore’ de çoktan 5-6 ay geçirmiş olsam da yurt dışı hikâyemin en çok macera, başarı ve eğlence dolu kısmı bu 5-6 aydan sonra geçirdiğim 9 ay oldu. Fikrini henüz ortaya atıp dostum Jimin ile üzerinde beyin fırtınası yaptığımız Youngact Kore ortada yoktu ve açıkçası ne ölçüde ortaya çıkabileceğini de kestiremiyorduk. Kuracağımız gençlik örgütünü ve bu örgütün hayalini dünya ve Kore gençliğine ne ölçüde satabileceğimden de emin değildim. Bir tek geçirdiğim her günde yeni birkaç insanla tanışmam gerektiğinin ve her gün daha yoğun çalışmam gerektiğinin farkındaydım. Bu farkındalığı takip eden kararlılık, ilk somut adımımı atmamı sağladı; ama beni iten en güçlü şey yola çıktığım insanların verdiği cesaretti. 2019′ da kazandığım en kıymetli sermaye, yola birlikte çıktığım yoldaşlarım, edindiğim dostluklar ve tanıştığım insanlardı. Bu insanlarla birlikte attığım her yeni adım, kendimi daha iyi tanımamı, kendi içime daha derin bir yolculuk yapmamı sağladı.

Yaklaşık 4 ay önce Türkiye’ye dönene kadar 2019′ un büyük çoğunluğunu geçirdiğim Kore’ de hayatımın belki de yönünü tamamen değiştirdim. Gittiğim her şehre, ülkeye ve topluma karışmayı, bu yeni diyar ve toplumlardan öğrenmeyi ve onlar için de üretmeyi kendime önemli bir vazife edindim. Bu vazife, benim hayatımın kalanına yön vermemi sağlayacak bir pusula mahiyetine büründü. Bu vazife bana her gün öğrenmeyi, keşfetmeyi, yeni insan ve hikâyelerle tanışmayı, uçsuz bucaksız olan şu dünyayı arşınlamayı öğütledi ve öğütlüyor. Bu pusula, beni hem ülkem için iyi bir vatandaş, hem de dünya için iyi bir insan olmaya itti ve itiyor.

2019, anlatmakla tarif edilemeyecek tecrübeler kazandırdı bana, hayatıma bambaşka bir yön verdi. Hiçbir zaman varlığını kabul etmediğim sınırların ötesine geçmem için bana cesaret verdi. Gündelik ve gereksiz kavgalardan sıyrılıp hayatın ve insanın özüne eğilmeyi öğretti. Keşfedecek çok diyar, öğrenecek çok bilgi, tanışacak çok insan ve başaracak çok hayal olduğunu fark ettirdi.

2019 benim için yeni başarıların ve hayallerin ilk adımıydı. İnanıyorum ki 2020 bu hayaller ve başarıların en büyük adımlarının yıl olacak. İhtiyacımız, biraz umut, yılmazlık ve kararlılık. Ve tabii ki çok çalışmak.