Marka Bilinmeyenleri Serisi- Gıda- İçecek Markaları

Marka Bilinmeyenleri serisine  Teknoloji markalarıyla başlamıştık. Global düzeyde en değerli ve ticari hacmi büyük markaların bilinmeyen yanlarına ışık tutmaya Gıda-İçecek kategorisiyle devam ediyoruz.

1-)Starbucks’ taki yuvarlak masalar, müşteriler kendilerini daha az yalnız hissetsin diye tasarlanmıştır.

 

2-)Dünya genelinde bir saniyede 8000 Coca-Cola şişesi tüketilmektedir.

 

3-)KFC, önceden kızarmış tavuklarını düdüklü tencerede hazırlıyordu. Kurucu Harland Sanders, 65 yaşından sonra düdüklü tencerede pişirdiği tavukları kapı kapı dolaşıp satmaya başlayarak KFC markasının temellerini atmıştır.

 

4-)McDonalds’ ın ilk menüsü hamburger üzerine değil, hot dog üzerineydi.

 

5-)Nutella, dünyanın toplam fındık arzının %25’ini tüketmektedir.

 

6-)Bu güne kadar 40 milyarın üzerinde teneke Redbull satılmış olup, bu rakamın 5 milyarı yalnızca 2013’ te satılmıştır.

 

7-)Dünyanın en büyük içki şirketlerinden biri olan Heineken’ in bünyesinde dünya genelinde 250 den fazla şirket bulunmaktadır.

 

8-)Burger King Avustralya pazarına girdiği zaman çoktan bir “Burger King” vardı. Bu yüzden franchise sahibi restaurantın ismini “Hungry Jack’s” olarak belirlemiştir. Yani Burger King Avustralya’ da Hungry Jack’s ismi ile ticari faaliyetlerini yürütmektedir.

 

9-)Subway dünya genelinde bir saatte yaklaşık 320.000 sandwich satmaktadır.

 

 

 

10-)Pepsi adını, pepsin adı verilen sindirim enziminden almaktadır. Kurucusu Caleb David Bradham, ilk başta içeceğe Brad’s Drink adını vermiş, ancak içeceğin hazmı kolaylaştırması özelliğini ön plana çıkarmak için pepsin adlı enzimin isminden esinlenerek içeceğe Pepsi ismini vermiştir.