Altı Çizili Satırlar- Kasım

Merhaba,

batihandizdaroglu.com’ da yeni bir seriye başlıyoruz. Bundan sonra her ayın sonunda girişimcilik, kariyer, iş dünyası, pazarlama, sürdürülebilirlik, marka, iş yaşamı ve daha birçok alanda okuduklarım ve izlediklerim üzerine aldığım notların bir kısmı “Altı Çizili Satırlar” serisi ile sizlerle olacak. İşte Kasım ayı boyunca satır aralarından seçtiklerim sizlerle…

Altı Çizili Satırlar- Kasım

 
 
 

Dünya’ nın en büyük e-ticaret şirketinin kurucusu Jeff Bezos ‘ a göre marka ne demek? Jeff Bezos markayı şöyle tarif ediyor:
” Markanız, siz kapıyı kapatıp odadan çıktıktan sonra insanların markan hakkında ne dediğidir.”

 

*****

 
 

NEW YORK, NY – SEPTEMBER 05,(Photo by Elsa/Getty Images)

 

*****

 
 

St. Gallen University’ den Alex Krumer’ in tenis müsabakaları üzerine yaptığı araştırmaya göre:
Kadınlar Rekabet Baskısını Erkeklerden Daha İyi Karşılıyor.
Erkekler psikolojik değişimlerden kadınlara göre daha fazla etkileniyor.
“Bir laboratuvar araştırması kadınların hemcinsleriyle oldukları çevrelerdeki artan baskılara, karışık bir yerdekine göre; görece daha pozitif tepkiler verdiğini gösterdi. Buna karşın erkeklerde ise durum tam tersi”

 

*****

 

 Barış Özcan’ ın “Kim Ulan Bu Elon Musk” videosunda da alıntıladığı Elon Musk’ ın tarihe geçecek sözü:
“Neyi bilmediğiniz hakkında en ufak bir fikriniz yok.”

 

*****

 
 

 

 Elon Musk’ ın bilinmeyenin gücü hakkında söylediği söze karşın HP’ nin eski CEO’su Lew Platt organizasyonlardaki bilgi akışının, “bilinenin bilinmesi” nin önemine değinen meşhur sözü:
“Eğer HP’ nin neler bildiğini HP bilseydi, üç kat daha üretken olurduk.”

 

*****

 
 

 

Kurumlar ve organizasyonlar, daha güçlü bir performans ortaya koymak için dönüşüm çabalarına girerler. Organizasyonların; özellikle şirketlerin kurumsal dönüşüm yaklaşımları beş şekildedir:

 

*****

 
 

 

Çikolata sektörünün Dünya ve Türkiye ölçeğindeki durumu hakkında yaptığım okumalar sonucu not aldığım satırlardan bazıları:
– Türkiye, çikolata sektörünün dünyada en hızlı büyüdüğü ülkelerden birisi. Gelişmiş ülkelerde çikolata pazarının büyüme oranı %2 civarındayken Türkiye’de bu oran %10. Bu oranda Türkiye’ nin genç nüfusunun toplam nüfustaki yüksek oranının payı da büyük. Ancak gelişmiş ülkelerin kişibaşına düşen çikolata tüketim miktarı yıllık 6 kgnin üzerindeyken Türkiye’de 2.5 kilogram düzeyinde.

 

*****

 
 

Elon Musk, Güney Avustralya’da Megabataryalar üretmek için verdiği sözü yerine getirdi.
Elon Musk, Güney Avustralya’ da büyük bir problem olan elektrik kesintisini önlemek için 100 gün içinde megabataryalar üretme sözü vermişti. 1 Aralık’ ta dolacak olan 100 günlük süre içinde bu bataryaları üreterek sözünü yerine getirmiş oldu. Böylelikle hükümet ile Musk arasındaki bahis miktarı 50 milyon dolar olan megabataryalar için Avustralya hükümeti bu miktarı Musk’ a ödeyecek. Musk bir işi daha bitirdi!

 
 
 

Daha fazla yazı için batihandizdaroglu.com’ u takipte kalın…